
RECEPT: Ranka Milosavljević
Potrebni sastojci:
20 manjih ili 16-17 većih paprika babura za punjenje (zavisno od veličine suda)
2 glavice crnog luka
2-3 čena bijelog luka
2 srednje mrkve
1,5 kg jedanput mljevenog mesa (1 kg junećeg i 1/2 kg svinjskog, a može i samo juneće)
1 šoljica pirinča
so, mljeveni biber, začin,aleva paprika, peršun, prstohvat origana, nekoliko većih paradajza za odsjecanje “poklopaca”
kašika masti i maslinovo ulje
Priprema:
Na zagrejanoj masti u dubljem tiganju, dinstati polako, pazeći da ne zagori, sitno sjeckan crni luk, rendanu mrkvu i čen bijelog luka, samo zgnječenog.
Mljeveno meso dodati i pržiti stalno mješajući da se sve proprži i izjednači. Usuti opran i ocijeđen pirinač i isto dobro izmiješati. Skloniti sa vatre i začiniti po ukusu: solju, začinom, mljevenim biberom, alevom paprikom, sitno sjeckanim bijelim lukom i usitnjenim listovima peršuna.
U dublju šerpu, pekač ili najbolje, zemljanu posudu, poređati paprike otvorom nagore i zatvarati ”poklopcima” od paradajza. U manju posudu izmiješati dvije kašike brašna, malo soli, začina, mljevenog bibera, aleve paprike, sitno sjeckanog bijelog luka, čašu vode,kašiku kečapa i ostatke od paradajza koji ste upotrebili za poklapanje, da ostane tečno i naliti paprike.Posuti sjeckanim peršunom.
Preliti maslinovim uljem i staviti na tihu vatru da se kuva. Kada provri, smanjiti vatru i ostaviti da se krčka 15 minuta. Povremeno lagano protresti sud da paprika ne zagori a zatim staviti u zagrejanu rernu na 200° (poklopljeno).
Nakon pola sata, otvoriti sud u kome se peče paprika i pustiti da se malo zapeče po površini.
Služiti sa kiselom pavlakom.